Boli sme v Ríme

Autor: Marcela Kovarovičová | 21.5.2013 o 11:28 | (upravené 21.2.2014 o 19:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  71x

Rím je ľudia nádherné mesto. Tí, ktorí ste tam už boli, určite viete, o čom hovorím. A tí, ktorí ste tam ešte neboli, a máte možnosť tam zájsť, neváhajte. Pripravte sa ale na to, že Rím je mesto množstva krásy. Slovo množstva podčiarkujem.. Na konci vášho výletu sa môže celkom ľahko stať, že tá hromada nádhery na vás tak nejak doľahne!

Áno, boli sme tam. Na svadobnej ceste. A vyšlo nám to bohovsky, lebo odletieť sme mohli hneď na druhý deň, ako sa to robí v amerických filmoch, kedy hrdinovia mávajú z auta ostatným, lúčia sa, lebo odchádzajú na "honeymoon". Aj my sme tak šli. Na medový mesiac.

Sadli sme do lietadla, unavení z oslavy, ale šťastní v dušiach, že sme svoji. Obaja sme sa ukradomky z času na čas pozreli na naše prstienky, či ich teda naozaj máme a či ešte stále žiaria, tak ako to bolo včera. Žiarili. Aj my sme žiarili. A o hodinku a pol sme pristáli na letisku Ciampino. Rovno v lietadle sme si kúpili dva spätné lístky na autobus do Ríma od  spoločnosti Shuttle /z letiska sa môžete do Ríma dostať buď autobusom spočnosti Shuttle, alebo Teravision. Cena lístka tam a späť je 8 EUR/.

Po príchode do Ríma som sa musela zas a znova pochváliť, akého perfektného manžela som si na svoju púť životom vybrala! Bez problémov nás doviedol podľa malej mapky do nášho hotela /Hotel Novecente, kúsok od centra, cena ubytovania s raňajkami na 5 dní je cca 500 EUR, malý, ale čistý. Môže byť, odporúčam/. Veru, má to ohromné výhody nechať sa v živote viesť človekom, ktorý sa vie dobre orientovať. Chodiace GPS ten môj manžel! :- )

Na druhý deň sme začali našu túru Rímom. Najskôr sme si išli pozrieť Coloseum. Ľudia! Masovka! Zástup asi 50 krát dlhší, ako ten na úrade práce, haha! Vlastne tam stoja dva rady. Jeden pre tých, ktorí majú lístok a druhý pre tých, ktorí ho nemajú a chcú si ho zakúpiť. Práve tento bol bohovsky dlhý! A samozrejme, hromada domácich vynaliezavcov, ktorí sú schopní vás ogabať na každom kroku. Podišiel k nám jeden pánko, že nás povodí po Coloseu a že nemusíme vôbec čakať. Že vraj nám lístok predá ihneď na mieste a hneď s ním aj môžeme vyraziť. Cena lístka - 30 EUR. Woow.. Zo sprievodcu sme vedeli, že cena lístka na jedného by sa mala pohybovať okolo 11 EUR, tak sme sa milému chytrolínovi poďakovali a išli ďalej.

Našťastie, zistili sme, že si lístok môžeme kúpiť aj na Forum Romanum, stál nejakých 12 EURo a cena bola spojená aj s návštevou Colosea. Lístok platí dva dni, takže všetko stíhate v pohode. A tam sa už tá rada dala vystáť do nejakých 30tich minút. No povedzte, čo to spraví, mať so sebou dobrého sprievodcu? My sme mali pre istotu dvoch.

Ak sa vyberiete do Ríma, okrem týchto dvoch vecí, kde na vás história naozaj dýcha zo všetkých strán, sa oplatí vidieť napríklad Monument Victoria Emanuela, takzvanú bielu svadobnú tortu, ktorá svojou farbou vyčnieva nad celým Rímom, keďže je na rozdiel od väčšiny ružovkastých budov ako jediná biela - ako nevesta. Ďalej sa oplatí ísť sa pozrieť na Vatikán a Vatikánske múzeá. Ale pripravte sa! Za cenu, ktorú za lístok zaplatíte - 16 EUR - toho naozaj dostanete požehnane. Je to prechádzka múzeami, ktorá trvá približne dve hodiny. Veľa, veľmi veľa krásy na každom kroku. Ak máte nahodou problém s schôdzou, návštevu tohto múzea radšej vynechajte. Ak sa do toho predsa len odvážite, na konci na vás čaká odmena. Sladká, očarujúca a šťavnatá čerešnička na záver - Michelangelova Sixtínska Kaplnka.

Je to naozaj dych vyrážajúce, krásne dielo. Dokázala by som tam stráviť celé hodiny, naozaj.. Len keby ma tam tak nohy neboleli! Majstrovské dielo, ktoré je požehnaním nielen pre oči, ale aj pre dušu... Ako však povedal Michelangelo: "Keby ľudia vedeli, koľko utrpenia ma to stálo, nepovažovali by to za nádherné".

Takže tam choďte, ak môžete. Je to mesto vôní, chutí, prekvapení, jednoducho, je to mesto nádhery. A ešte niečo! Dobrá pistáciová zmrzlina v Ríme má okrovú farbu, nie jasno zelenú - na akú sme zvyknutí my tu doma. Tú určite vyskúšajte!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?