Celnice

Autor: Marcela Kovarovičová | 27.5.2013 o 15:51 | (upravené 27.5.2013 o 16:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  29x

Poznáte túto reláciu? Chodí to každú nedeľu večer okolo 21vej na čété. Parádna relácka! Najviac sa mi na nej páčia dokumenty začínajúcich, mladých režisérov o tom, ako sa žije na svete.. V tomto diely odzneli dva dokumenty o tom, ako sa žije tým, ktorý emigrovali zo zahraničia do Českej a Slovenskej Republiky..

Zaujalo ma zopár momentov.. Napríklad, ako jeden mladý chalan, fotograf opisuje situáciu na Slovensku asi takto: "Ľudia na Slovensku ešte neprebrali zodpovednosť za svoj vlastný život.. ako keby tu neexistoval individualizmus.. Ako keby sme sa museli stále pýtať iných, akí to vlastne máme byť.. A pritom, je to také jednoduché, tá cesta ku šťastiu.. Treba si otvorene povedať kto som, a čo od života vlastne chcem.", povedal. Onemela som.. Ako by mi čítal myšlienky..

A potom iní, ďalší, všetci sa zhodli na jednom a tom istom. Sme národom, ktorí sa spolieha vždy na niekoho.. Na štáť, na rodičov, na manžela, vždy je za náš život zodpovední len niekto iní.. Nie my sami. Čím to dopekla je, pýtam sa?... Je to naozaj tak, že sme takí? Alebo je to len taká vidina, ktorej sme všetci hromadne uverili?.. To nie, to asi nie..

A potom na konci dokumentu povedia, že ten milý, mladý muž, čo žil skoro dvadsať rokov v Amerike, hneď po dotočení dokumentu zdvihol kotvy a vrátil sa tam nazad.

Tak som z toho jeleň.. Čo je to s nami???

PS: Najlepší bol jeden pán, Američan tuším.. Povedal, my v Amerike, keď ideme do krčmy, všetci rátajú s tým, že ste sa prišli do krčmy zabaviť.. že si chcete pokecať, baviť sa. V Čechách je to inak.. Tu sú ľudia izolovaní. Ľudia prídu do krčmy, aby si dali potichu pivo.. Potom druhé, tretie. Opijú sa a idú domov spať!.. Tak, takáto mienka u nás čecho-slovákoch ani nie v zahraničí, ale priamo u nás doma, panuje...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?